Danties šalinimas yra odontologinė procedūra, kurios metu dantis pašalinamas iš žandikaulio. Nors šiuolaikinė odontologija orientuota į visų dantų išsaugojimą, tam tikrose situacijose šalinimas tampa būtina ir neišvengiama procedūra siekiant išlaikyti burnos ertmės sveikatą.
Dantų šalinimo kainos
Danties pašalinimas
Sudėtingas danties pašalinimas
Neišdygusio danties pašalinimas (operacinis šalinimas)
Mūsų specialistai dirbantys su dantų šalinimu
Agnė Lukošiūtė
Šarūnas Paškevičius
Paulius Raškevičius
Frederikas Palesikas
Priežastys, dėl kurių gali prireikti dantį pašalinti
- Pažengęs ėduonis, kurio metu dantis yra tiek pažeistas, kad jo išsaugoti neįmanoma.
- Periodontinė liga, sukelianti audinių, laikančių dantis, pažeidimus ir galinti priversti šalinti net sveikai atrodantį dantį.
- Trauma ar sužalojimas, kai dantis yra pažeistas tiek, kad jo atkūrimas tampa neįmanomas.
- Ortodontinis gydymas, kartais reikalaujantis dantų šalinimo siekiant suteikti daugiau vietos likusiems dantims arba ištaisyti dantų išsidėstymą.
- Protiniai dantys, kurie neretai neišdygsta arba dygsta netaisyklingai, sukelia skausmą, infekcijas ar dantenų problemas.
Danties šalinimo procedūra
Procedūra prasideda nuo išsamios gydytojo odontologo konsultacijos ir ištyrimo, įskaitant rentgeno nuotraukas, kad būtų galima tiksliai įvertinti visų dantų būklę. Siekiant užtikrinti, kad pacientas procedūros metu jaustųsi patogiai ir nejustų skausmo, yra naudojama vietinė nejautra.
Paprastas šalinimas atliekamas, kai dantis yra visiškai išdygęs. Gydytojas naudoja specialius instrumentus dantį pašalinti iš žandikaulio. Sudėtingesniais atvejais, pavyzdžiui, kai kalbama apie neišdygusį protinį dantį, gali prireikti atlikti nedidelį pjūvį dantenose ir pašalinti kaulo dalį, kad būtų galima prieiti prie danties.
Po šalinimo priežiūra
Po danties šalinimo labai svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų ir nurodymų, siekiant užtikrinti sklandų gijimo procesą. Gali būti rekomenduojama vartoti skausmą malšinančius vaistus. Pacientams patariama vengti karšto maisto ir gėrimų, taip pat rūkymo ir alkoholio.
Po danties šalinimo labai svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų ir nurodymų, siekiant užtikrinti sklandų gijimo procesą. Gali būti rekomenduojama vartoti skausmą malšinančius vaistus. Pacientams patariama vengti karšto maisto ir gėrimų, taip pat rūkymo ir alkoholio.
Prisijunkite prie savitarnos ir registruokitės konsultacijai
Šie patarimai padės Jums sumažinti diskomfortą ir greičiau pasveikti po danties pašalinimo. Perskaitykite ir kreipkitės, jeigu iškiltų klausimų.
- Laikykite sukandę marlės tvarstelį pusę valandos. Nežymus kraujavimas iš žaizdos kelias valandas po danties pašalinimo yra normalus. Jeigu žaizda stipriai kraujuoja namuose, stipriai sukąskite sterilios marlės tvarstelį (duotą gydytojo ar pirktą vaistinėje), ir palaikykite valandą.2.
- Nespjaudykite seilių, negerkite per šiaudelį, nes tai gali sukelti kraujo krešulio pasišalinimą iš alveolės ir sukelti alveolės uždegimą.
- 24 val. venkite didelio fizinio krūvio, nesilankstykite.
- 24 val. po danties pašalinimo negerkite alkoholio bei gazuotų gėrimų. 24 val. nerūkykite, nes tai gali sukelti žaizdos kraujavimą, skausmą bei sutrukdyti gijimui.
- 24 val. po danties pašalinimo venkite karšto, kieto maisto. Geriau rinktis skystą arba minkštą maistą, turintį daug baltymų.
- 12 val. po danties pašalinimo nevalykite dantų ir 24 val. neskalaukite. Vėliau valykite dantis, vengdami ištraukto danties vietos. Po paros atsargiai skalaukite paskirtu skalavimo skysčiu po kiekvieno valgio (ELUDRIL)
- Po danties pašalinimo galimas patinimas. Maksimalus patinimas būna 48 val po procedūros, po to pradeda slūgti, visiškai išnyksta maždaug po savaitės. Tinimą sumažinti padeda šaldymas ledo maišeliais pirmąsias valandas po procedūros (ne ilgiau 20 min., po to daryti pertrauką). Kai kuriems pacientams ant veido gali susiformuoti nedidelės mėlynės, tai priklauso nuo organizmo savybių.
- Skausmą po danties pašalinimo patariame malšinti priešuždegiminiais vaistais – paracetamoliu, ibuprofenu, nimesiliu. Vartokite taip, kaip paskyrė gydytojas arba vaistininkas. Kai kuriais atvejais gali prireikti antibiotikų terapijos, jie bus paskirti gydytojo
- Jeigu po danties pašalinimo žaizda buvo susiūta, gydytojas nurodys, kada atvykti pašalinti siūlų (dažniausiai po 7-10 d.).
- Iš žaizdos pasišalinus kraujo krešuliui, gali išsivystyti alveolės uždegimas arba alveolitas. Jam būdingas labai stiprus skausmas, plintantis į veidą ar į ausį, blogas burnos kvapas, galvos skausmas, bloga bendra savijauta. Tokiu atveju nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
- Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jeigu:
- tinimas atsiranda arba padidėja trečią parą po danties pašalinimo;
- negalite vaistais numalšinti skausmo, arba numalšinate tik trumpam;
- negalite sustabdyti kraujavimo iš žaizdos (atsiminkite, kad nedaug kraujo susimaišius su seilėmis gali atrodyti kaip gausus kraujavimas);
- kyla kūno temperatūra;
- jaučiate alveolito požymius.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jeigu:
- tinimas atsiranda arba padidėja trečią parą po danties pašalinimo;
- negalite vaistais numalšinti skausmo, arba numalšinate tik trumpam;
- negalite sustabdyti kraujavimo iš žaizdos (atsiminkite, kad nedaug kraujo susimaišius su seilėmis gali atrodyti kaip gausus kraujavimas);
- kyla kūno temperatūra;
- jaučiate alveolito požymius.
Prisijunkite prie savitarnos ir registruokitės konsultacijai
Dažniausiai užduodami klausimai
Kada gali prireikti danties šalinimo?
Priežastys, dėl kurių gali būti reikalingas dantų šalinimas:
- Ilgą laiką klibantis pieninis dantis vaikui;
- Dantys, sukeliantys dantenų, liežuvio, skruostų traumą, kai danties paviršiaus šlifavimas nepadeda;
- Dantys, trukdantys ortodontiniam gydymui ir sąkandžio korekcijai, pavyzdžiui, protinių dantų šalinimas montuojant breketus;
- Pavieniai dantys, trukdantys fiksuoti protezą;
- Dantys, kurie yra lėtinės infekcijos šaltinis, kurios išgydyti nepavyksta. Dėl šios priežasties dažniausiai šalinami protiniai dantys;
- Viršutinio ar apatinio žandikaulio uždegiminiai procesai;
- Nepataisomas danties dalies pažeidimas ar lūžis;
- Dantis, išaugęs netinkamoje vietoje;
- Žandikaulio lūžis, kai dantis trukdo žandikaulio atkūrimui;
- Pažeistų dantų (susiformavusių, bet negalinčių išdygti) šalinimas dėl uždegiminio proceso atsiradimo.
Kontraindikacijos danties šalinimui
Kaip ir bet kuri medicininė procedūra, dantų šalinimas turi savo kontraindikacijas. Jas apima:
- Ūminės infekcinės ligos;
- Lėtinių ligų paūmėjimas (kiekvienu atveju situacija vertinama individualiai);
- Širdies ir kraujagyslių ligos ūminėje stadijoje;
- Poreikis vartoti vaistus, mažinančius kraujo krešėjimą;
- Ligos, susijusios su sumažėjusiu kraujo krešėjimu. Tokiais atvejais pacientas gali būti paguldytas procedūrai į ligoninę;
- Neurologinės ligos, kai pacientas negali kontroliuoti savo elgesio, pavyzdžiui, epilepsija;
- Taip pat itin atsargiai traukti dantis reikia menstruacijų metu, pirmąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrą bei maitinant krūtimi. Jei yra indikacijų skubiam danties rovimui (pūlinys, nepataisoma danties trauma), įvertinama galima komplikacijų rizika ir jų korekcijos metodai.
Kas svarbu prieš danties šalinimo procedūrą?
Žinoma, prieš danties ar kelių dantų šalinimo procedūrą reikia atlikti rentgeno nuotrauką, kurią ištyręs gydytojas nustato šalinimo būdą – paprastą ar sudėtingą (sudėtingas dažniausiai būna reitinuotų protinių dantų šalinimas). Kai kuriuos dantis galima lengvai pašalinti specialiomis žnyplėmis vos vienu judesiu, o kitus reikia padalinti į kelias dalis ir išimti po gabalėlį. Metodo pasirinkimas priklauso nuo danties dydžio, būklės, šaknų skaičiaus ir kitų faktorių.
Be to, tam tikrais atvejais gali būti atliekama kompiuterinė tomografija, pavyzdžiui, prieš retinuoto protinio danties šalinimą. Bet kita vertus, pasiruošimas dantų šalinimui vaikams ne visada apima rentgeno tyrimą, kadangi pieninius dantis dažniausiai galima pašalinti labai paprastai.
Pasiruošimas dantų šalinimo procedūrai
Dieną prieš operaciją rekomenduojama vengti intensyvaus fizinio krūvio, įskaitant sporto treniruotes ir sunkų darbą. Nepageidautina perkaisti ir eiti į pirtį, sauną, paplūdimį bei maudytis karštoje vonioje. Procedūros dieną reikia pavalgyti, kadangi po danties šalinimo keletą valandų valgyti negalėsite. Be to, organizmas gavęs pakankamai reikiamų maistinių medžiagų geriau susidoroja su stresu, taip pat gijimo procesas vyksta greičiau. Tačiau jei nusimato dantų šalinimas su narkoze, maisto teks atsisakyti. Gydytojas odontologas arba burnos chirurgas pasakys, kiek valandų likus iki operacijos galima valgyti paskutinį kartą.
Ko negalima daryti prieš danties šalinimo procedūrą?
Jokiu būdu nevartokite alkoholio prieš apsilankydami pas odontologą. Alkoholis ne tik plečia kraujagysles ir skystina kraują, sumažindamas jo gebėjimą krešėti, bet ir pablogina anestetikų veiksmingumą. Net mažos alkoholio dozės, išgertos prieš apsilankymą pas odontologą, gali išprovokuoti: alergines reakcijas, padidėjusį skausmą ir diskomfortą, kraujospūdžio pokyčius, regeneracijos procesų sulėtėjimą, padidėjusią apkrovą širdies ir kraujagyslių sistemai.
Taip pat prieš procedūrą reikėtų susilaikyti nuo rūkymo, nes nuo tabako dūmų išsausėja gleivinės ir taip padidėja uždegimo rizika. Be to, atsiradus virusinių kvėpavimo takų ar kitų ligų simptomams, geriau atidėti procedūrą iki pasveikimo, kadangi viruso paveiktas organizmas sunkiau atsigauna, o tai gali sukelti tam tikras komplikacijas.
Danties šalinimo etapai
Dažniausiai ši procedūra trunka nuo 5 iki 20 minučių (jei nėra jokių komplikacijų) ir apima keletą privalomų žingsnių:
- Procedūra prasideda nuo išsamios konsultacijos bei ištyrimo (daroma rentgeno nuotrauka), kad įvertinti visų dantų būklę.
- Atliekamas nuskausminimas procedūros vietoje.
- Danties traukimas naudojant specialius įrankius. Jei dantis turi išlenktas šaknis, jis gali būti padalijamas į fragmentus, kurie vėliau pašalinami dalimis.
- Skylės valymas nuo likusių fragmentų ir apdorojimas antiseptiku.
- Skylės susiuvimas.
Retinuoto danties šalinimas
Retinuoto danties šalinimas laikomas viena sunkiausių odontologinių procedūrų. Retinuotas dantis tai visiškai nesusiformavęs dantis, kuris dėl įvairių priežasčių išdygo tik šiek tiek arba visai neišdygo ir toliau auga netinkama kryptimi, trukdydamas kitiems dantims. Dažniausiai tai būna protiniai dantys.
Šiuo atveju procedūra atliekama naudojant sustiprintą nejautrą, nes yra ypač skausminga ir gali trukti apie net apie 1,5 valandos. Tokio danties šalinimas atliekamas chirurginiu būdu. Reikiamoje vietoje atliekamas dantenos pjūvis ir nuimamas plonas kaulo sluoksnis, kuris uždengia dantį. Tuomet dantis pašalinamas, o skylė išvaloma, apdorojama antiseptiku ir susiuvama.
Atsistatymo laikotarpis po danties šalinimo
Dantų šalinimas yra procedūra yra susijusi su audinių pažeidimu, todėl būtinai reikalauja reabilitacijos laikotarpio, kuris nuo chirurginės intervencijos momento iki visiško dantenų sugijimo gali trukti net iki kelių mėnesių, priklausomai nuo kiekvieno žmogaus organizmo. Paprastai atsigavimo laikotarpis nėra lydimas didelio diskomforto, išskyrus kelias dienas po operacijos, kuriomis galite jausti stipresnį skausmą ar patinimą.
Kas gali būti po danties šalinimo procedūros?
Po danties šalinimo gali kamuoti skausmingi pojūčiai, atsirandantys praėjus kelioms valandoms po pašalinimo ir plintantys į žandikaulį bei dalį skruosto. Tokiu atveju gydytojai rekomenduoja vartoti skausmą malšinančius vaistus. Taip pat gali atsirasti šaltkrėtis ir nedidelis karščiavimas. Dažniausiai tokios apraiškos būdingos sudėtingam protinio danties rovimui. Žinoma gali pasireikšti ir nedidelis minkštųjų audinių patinimas srityje, kur buvo šalinamas dantis. Tačiau patinimas yra normalus reiškinys, po tokios procedūros. Kita vertus, jei žaizda ir toliau periodiškai kraujuoja, o skausmas tik stiprėja, reikėtų kreiptis į odontologą.
Implantuojantis gydytojas odontologas Paulius Raškevičius sako, kad yra ir daugiau priežasčių, dėl kurių vertėtų apsilankyti odontologijos klinikoje. Taigi, kokios jos? Jei pasireiškia didelis patinimas, dėl kurio sunku ryti, kalbėti ar atidaryti burną, temperatūra virš 38 laipsnių, kuri trunka ilgiau nei vieną dieną, stiprus skausmas, kurio nepašalina skausmą malšinantys vaistai, žandikaulio ir dantenų audinių tirpimas, taip pat jei sunku sustabdyti kraujavimą – apsilankykite odontologijos klinikoje, kad gydytojas galėtų jus apžiūrėti.
Kaip išvengti komplikacijų?
Norint greitai atkurti audinius ir išvengti komplikacijų atsiradimo, odontologai rekomenduoja pacientams laikytis šių taisyklių:
- Nevalgykite pirmomis valandomis po danties šalinimo;
- Neskalaukite burnos vandeniu, nes tokiu būdu neleisite kraujui krešėti ir taip galite sukelti kraujavimą ir pažeistų audinių infekciją. Išimtis yra tik odontologo paskirti priešuždegiminiai ir antiseptiniai skalavimo skysčiai;
- Norėdami sustabdyti kraujavimą ir pagreitinti žaizdų gijimą, galite dėti šaltus kompresus;
- Venkite gerti alkoholį ir rūkyti, nes tai lėtina gijimą ir didina uždegimo atsiradimo riziką;
- Gijimo laikotarpiu iš savo raciono pašalinkite per karštą ir per šaltą maistą;
- Stenkitės neliesti pažeistos vietos liežuviu, juo labiau pirštu, dantų krapštuku ar kitais daiktais, kurie gali dar labiau sužaloti audinį ir sukelti infekciją;
- Švelniai valykite dantis, vengdami pažeistos vietos ir naudodami minkštų šerių šepetėlį;
- Neikite į sauną ir nesimaudykite per karštoje vonioje, kad nesukeltumėte kraujavimo;
- Nedėkite šiltų kompresų ant pašalinimo vietos.
Mūsų naujienos apie dantų šalinimą
Kiek kanalų turi dantis?
Dantis turi sudėtingesnę struktūrą, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šaknų viduje esantys kanalai dažnai būna išsišakoję ir išlenkti, o daugelis jų plonesni už žmogaus plauką…
Skaityti daugiauKas yra dantų laminatės?
Šypsena yra viena iš pirmųjų detalių, kurią pastebime bendraudami su kitais žmonėmis, o be to, ji prideda ir pasitikėjimo savimi…
Skaityti daugiauKaip vyksta dantų implantavimas?
Šypsena – tai kiekvieno žmogaus vizitinė kortelė. Bet, deja, pasitaiko situacijų, kai dėl nesavalaikio ar neteisingo gydymo…
Skaityti daugiau