Dantų laminatės

Kas yra dantų laminatės?

Šypsena yra viena iš pirmųjų detalių, kurią pastebime bendraudami su kitais žmonėmis, o be to, ji prideda ir pasitikėjimo savimi. Būtent todėl daugelis žmonių siekia turėti nepriekaištingą šypseną. O vienas iš būdų pasiekti gražią ir patrauklią šypseną yra dantų laminatės. Ši moderni odontologijos procedūra leidžia greitai ir efektyviai koreguoti įvairius dantų estetikos trūkumus, suteikiant pacientui norimą išvaizdą, komfortą bei pasitikėjimą savimi.

Kas yra dantų laminatės ir kada jos reikalingos?

Dantų laminatės – tai plonos, individualiai pritaikytos plokštelės, kurios tvirtinamos prie priekinių dantų paviršiaus. Jos padeda spręsti estetines dantų problemas, tokias kaip spalvos pokyčiai, nepageidaujama forma ar dantų dydis. Laminatėmis taip pat galima uždengti tarpus tarp dantų bei atstatyti nudilusius dantis.

Dantų laminačių privalumai

Dantų laminatėmis galima keisti dantų spalvą, formą, dydį ar ilgį. O kai kuriems pacientams jos gali būti alternatyva tradiciniam ortodontiniam gydymui, tačiau kartais dantų tiesinimas yra neišvengiamas. Be to, laminatės yra patvarios ir tinkamai prižiūrimos gali tarnauti daugelį metų. Tačiau svarbu paminėti, kad dantų laminatės tinka ne kiekvienam, o tinkamiausias gydymo kursas priklausys nuo individualių poreikių ir tikslų. Konsultacijos metu gydytojas patars, ar dantų laminatės yra Jums tinkamas pasirinkimas.

 

Dantų laminatės yra labai plonos ir pagamintos taip, kad atitiktų natūralių dantų spalvą ir formą. Tai užtikrina, kad laminatės atrodys labai natūraliai ir pagerins bendrą šypsenos estetiką. Jos taip pat yra pakankamai atsparios dėmėms, jei tinkamai jas prižiūrėsite. Laminatės gali būti puikus sprendimas greitai atkurti gražią šypseną.

Procedūros eiga

Dantų laminavimo procedūra paprastai apima šiuos veiksmus:

  • Konsultacija: Jūsų odontologas apžiūrės jūsų dantis ir kartu aptarsite tikslus bei lūkesčius, tam, kad nustatyti, ar dantų laminatės jums yra geriausias pasirinkimas. Gydytojas taip pat paims jūsų dantų atspaudus ir nuotraukas, kad sudarytų gydymo planą.
  • Laminačių gaminimas: tuomet pagal reikiamą dantų formą ir dydį gaminamos individualios laminatės. Šis procesas gali užtrukti kelias savaites.
  • Tvirtinimas: Kai laminatės bus gautos iš laboratorijos, odontologas patikrins jų tinkamumą ir spalvą. O tuomet naudojant specialias priemones laminatės tvirtinamos prie dantų paviršiaus. Odontologas turi pašalinti labai nedidelį danties emalio kiekį nuo priekinio danties paviršiaus, kad galėtų prie jo pritvirtinti laminatę. Tai būtina, kad laminatės tvirtai laikytųsi ir natūraliai atrodytų. 
  • Tolesni veiksmai: odontologas suplanuos tolesnį susitikimą, kad patikrintų dantų laminačių būklę ir ar jos tvirtai laikosi. O taip pat pateiks nurodymus, kaip prižiūrėti natūralius dantis ir laminates, kad jos tarnautų kuo ilgiau.

Ši procedūra dažniausiai yra atliekama per du apsilankymus, vienas skirtas pasiruošti, o kitas galutiniam laminačių pritvirtinimui. Įprastai ši procedūra yra neskausminga, o iš karto po jos jau galėsite džiaugtis nuostabia šypsena.

Kam rekomenduojamos dantų laminatės?

Dantų laminatės yra puikus sprendimas žmonėms, kurie nori estetiškos šypsenos. Jos ypač tinka tiems, kurie turi nelygius dantis, tam tikrus dantų spalvos pokyčius, tarpus tarp dantų arba dantų nusidėvėjimą. Laminatės tinka įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau svarbu, kad dantys ir dantenos būtų sveiki. Prieš procedūrą būtina atlikti išsamų odontologinį tyrimą, kad būtų nustatyta, ar nėra kontraindikacijų. O kiek kainuoja dantų laminatės konkrečiu atveju, galite sužinoti tik po apsilankymo pas gydytoją. 

Kontraindikacijos dėti laminates ant dantų

Deja, bet laminates galima dėti ne visada, kadangi yra tam tikrų kontraindikacijų. Laminačių dėti negalima kuomet yra polinkis į bruksizmą (dantų griežimas miego metu), taip pat jei ne visi burnos dantys iki galo išdygę ir tokiu atveju, kai pacientas turi tiesų arba gilų sąkandį.

Ar dantų laminatės gali sugadinti dantis?

Dantų laminatės, tinkamai dedamos ir prižiūrimos patyrusio odontologo, neturėtų pakenkti jūsų dantims. Tačiau netinkamas laminačių išdėstymas ar priežiūra gali sukelti problemų. Prieš pradedant visą procedūrą, svarbu turėti tinkamą diagnozę ir gydymo planą. Laminatės taip pat gali pakenkti jūsų natūraliems dantims, jei jos yra per storos.

 

Taip pat svarbu palaikyti gerą burnos higieną, valyti dantis šepetėliu, naudoti dantų siūlą ir reguliariai lankytis pas odontologą. Iš esmės, laminačių priežiūra yra tokia pati kaip ir natūralių dantų. O jei nepaisysite burnos higienos arba reguliariai nesilankysite pas odontologą, dantų laminačių tarnavimo laikas ženkliai sutrumpės bei padidės jų pažeidimo rizika. Tačiau apskritai dantų laminatės yra saugus pasirinkimas, kai ją atlieka kvalifikuotas odontologas, tačiau, kaip ir bet kurios odontologijos procedūros atveju, prieš priimant sprendimą svarbu pasverti galimą riziką ir naudą su odontologu.

Ar dantų laminatės yra ilgalaikės?

Dantų laminatės – kas tai ir kiek laiko jos tarnauja? Deja, dantų laminatės nėra nuolatinės. Tai yra plonos, pagal užsakymą pagamintos plokštelės, kurios yra tvirtinamos prie priekinių dantų, kad būtų pagerinta jų išvaizda, tačiau jų tarnavimo laikas yra pakankamai ilgas. Bet žinoma, dantų laminačių naudojimo trukmė gali skirtis priklausomai nuo individualios burnos higienos, įpročių ir laminačių kokybės. Tačiau jei norite ilgalaikio dantų atkūrimo, tokiu atveju vertėtų rinktis dantų protezavimą.

 

Tinkamai jas prižiūrint, dantų laminatės gali tarnauti nuo 5 iki 15 metų. Tačiau laikui bėgant gali jos gali būti pažeistos arba susidėvėti, kaip ir natūralūs dantys. Jos gali nuskilti, įtrūkti arba atšokti nuo natūralaus danties. Ant jų taip pat gali atsirasti dėmių arba jos gali pakeisti spalvą. Tad svarbu žinoti, kad dantų laminatės nėra vienkartinis ir amžinas visų dantų problemų sprendimas. Norint pasiekti geriausią įmanomą rezultatą, būtina reguliariai lankytis pas odontologą ir nuolat stebėti laminačių būklę. 

Kaip išsaugoti dantų laminates ilgesnį laiką?

Štai keletas patarimų, padėsiančių kuo ilgiau išlaikyti gerą dantų laminačių būklę:

  • Laikykitės geros burnos higienos: bent du kartus per dieną valykite dantis su fluoro turinčia dantų pasta, ir bent kartą per dieną naudokite siūlą, o taip pat naudokite antiseptinį burnos skalavimo skystį. Kruopščiai prižiūrint dantis išvengsite apnašų ir bakterijų kaupimosi, kurios gali sukelti dantų ėduonį ir dantenų ligas.
  • Venkite įpročių, kurie gali pakenkti jūsų laminatėms: venkite kramtyti kietus maisto produktus, tokius kaip ledas ar kietieji saldainiai, ir nenaudoti dantų maišeliams ar buteliams atidaryti. Taip pat venkite nagų kramtymo ir dantų griežimo (bruksizmo).
  • Venkite dažytų maisto produktų ir gėrimų: atkreipkite dėmesį į maisto produktus ir gėrimus, kurie gali nudažyti jūsų laminates, pavyzdžiui, kavą, arbatą, raudonąjį vyną ir tabaką. Stenkitės kiek įmanoma apriboti arba vengti šių maisto produktų ir gėrimų, arba iš karto po jų vartojimo išvalykite ar išskalaukite dantis.
  • Reguliariai lankykitės pas odontologą: planuokite reguliarius patikrinimus pas odontologą, kad įsitikintumėte, jog laminatės yra geros būklės. Taip pat svarbu reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną
  • Dėvėkite burnos apsaugą, jei griežiate dantimis naktį: dėl bruksizmo laminatės gali nusidėvėti ar net lūžti.

Vadovaudamiesi šiais patarimais galite kuo ilgiau išlaikyti gerą dantų laminačių būklę, tačiau svarbu atsiminti, kad ilgainiui jas vis vien reikės pakeisti.